OpenAIRE poziva Europski parlament na zaustavljanje usvajanja štetnih odredbi te izmjena i dopuna u sadašnjem nacrtu Direktive o copyright-u na jedinstvenom digitalnom tržištu, prijeteći otvorenom pristupu i otvorenoj znanosti.
Koalicija, koju predvodi SPARC Europe i koja obuhvaća 15 organizacija koje zastupaju europske akademske, knjižničarske, istraživačke zajednice i zajednice digitalnih prava, poslala je otvoreno pismo članovima Odbora za pravne poslove u Europskom parlamentu.
U pismu se traži uklanjanje ograničavanja pristupa istraživanjima i postavljanja administrativnih i pravnih tereta na institucijske repozitorije. Pismo posebno ističe uznemirenost zbog mogućeg utjecaja članka 11. nacrta Direktive o autorskom pravu na digitalnom jedinstvenom tržištu koji se odnosi na Ancillary Copyright - postavljajući prepreke razmjeni znanja i zidove oko postojećih otvorenih publikacija i istraživačkih podataka, te članka 13. koji se odnosi na filtriranje sadržaja koje su u različite repozitorije učitali znanstvenici, knjižničari i dr.
Prilikom objavljivanja rada u časopisu, knjizi ili zborniku skupa, autori radova većinom prenose svoja prava na izdavača. Pa iako se prava, uključujući copyright, prenose isključivo ugovorom (eng. Copyright Transfer Agreement) koji autor treba potpisati, iscrpljeni dugotrajnim postupkom prijave, recenzije i prihvaćanja rada za objavljivanje, autori nerijetko vrlo olako potpisuju ovaj važan dokument smatrajući da je to uvjet za objavljivanje rada. Nakon potpisivanja ugovora izdavači postaju vlasnici objavljenih radova te osiguravaju ekskluzivno pravo reprodukcije, distribucije, javne objave i izvođenja, preradbe originalnog djela, naplaćivanja korištenja i sl. Takvi ugovori onemogućuju autoru slobodnu distribuciju rada svojim kolegama, korištenje vlastitog rada u nastavi, korištenje dijelova rada u budućim publikacijama, korištenje grafičkih prikaza, objavu dijela rada ili cijelog rada npr. na svojim web stranicama, pohranu rada u repozitorij radova i sl. Za svaku takvu aktivnost autor mora tražiti dopuštenje od izdavača.
U tijeku su registracije za znanstveni skup PUBMET2015: Znanstveno izdavaštvo u kontekstu otvorene znanosti, koji će se održati od 24. do 25. rujna 2015. na Sveučilištu u Zadru u organizaciji Odjela za informacijske znanosti (u suradnji s Institutom Ruđer Bošković). Teme uključuju trendove i inovacije u znanstvenoj komunikaciji, primjene inovativnih tehnologija u znanstvenom izdavaštvu, nove oblike znanstvenog komuniciranja i digitalnog izdavaštva, digitalne repozitorije i arhive, najbolje uredničke prakse znanstvenih časopisa, bibliometriju i alternativne metode mjerenja utjecaja znanstveno-istraživačkog rada, novosti u recenzijskom postupku i dr.
U sklopu PUBMET2015 skupa održat će se i radionica o uspješnom pisanju znanstveno-istraživačkih radova!
Više informacija na http://ozk.unizd.hr/pubmet2015
Thomson Reuters je u sklopu svoje baze podataka Journal Citation Reports (JCR) objavio nove "impact factore" časopisa (JIF) za 2014. godinu! Novi JIF su dostupni cijeloj hrvatskoj akademskoj zajednici putem mrežnih stranica NSK, fakultetskih, sveučilišnih i znanstvenih knjižnica i Centra za online baze podataka. JIF se izračunava za 11 149 časopisa razvrstanih u 237 znanstvenih područja iz više od 82 zemlje. Iz Hrvatske je u JCR-u prisutno 40 časopisa. Čak 272 časopisa dobilo je svoj prvi JIF.
JCR se sastoji od 2 dijela – Science Editiona, koji donosi JIF za 2014. godinu za 8618 (u 2013. godini ih je bilo 8474) i Social Science Editiona, koji za 2014. godinu izračunava JIF za 3143 časopisa (u 2013. ih je bilo 3045). Zbog specifičnosti područja koja pojedini časopisi pokrivaju, oni mogu biti svrstani u oba izdanja, dok se JIF za časopise iz područja humanistike i umjetničkih područja ne izračunavaju.
Svi koji žele naučiti više o metrici časopisa Thomson Reutersa mogu se prijaviti za webinar 23. lipnja 2015. u 15.00 pod naslovom Innovations in Journal Evaluation.
Kako se izračunava faktor odjeka?
Točno jedan dan nakon što je održan kolokvij Knjižnice IRB-a pod naslovom "Mitovi i stvarnost "impact" faktora ili Koliko nam zapravo "impact factor" govori o kvaliteti objavljenog rada?" koji je potaknuo izuzetno zanimljivu diskusiju nakon predavanja, kolege iz jednog od najboljih svjetskih centara za područje bibliometrije, nizozemskog Centre for Science and Technology Studies, Leiden University, objavili su u Nature Newsu članak pod nazivom "Bibliometrics: The Leiden Manifesto for research metrics". Vidljivo je da su mnoge teze oko kojih smo se usuglasili tjekom diskusije nakon kolokvija baš one koje promoviraju lajdenski stručnjaci!
Ovdje ćemo ukratko navesti deset načela Lajdenskog manifesta koja su usuglašena na 19. međunarodnom skupu o znanstvenim i tehnologijskim pokazateljima, održanog u Leidenu od 3. do 5. rujna 2014. godine:
Donosimo vam usporedni pregled metričkih pokazatelja SNIP, IPP, SJR, JIF, 5-year JIF i Eigenfactor metrike za hrvatske časopise indeksirane u Scopus i WoSCC bazama podataka.
Informacije o pojedinom metričkom pokazatelju možete potražiti na http://www.journalmetrics.com/faq.php.
Faktori odjeka (JIF) ne izračunavaju za časopise koji su uvršteni u A&HCI zbog specifičnosti znanstvene komunikacije u području humanistike i umjetnosti. Također, časopisi se ne mogu međusobno uspoređivati, osim ukoliko su iz istog (uskog) znanstvenog područja. Iz tog su razloga časopisi navedeni prema abecednom redu.
Prema najnovijim podacima koje smo dobili od Thomson Reutersa u Current Contents (CC) bazi podataka koja u siječnju 2015. g. indeksira ukupno 9.998 časopisa indeksirano je i dalje 14 hrvatskih časopisa:
Dok iščekujemo Thomson Reutersovu JCR metriku za 2013. i nove JIF (faktore odjeka časopisa) koji će, na žalost, odlučivati o našim budućim projektima, napredovanju i osobnom zadovoljstvu, Elsevier je objavio nove metričke pokazatelje za 2013. - SNIP, SJR i IPP bibliometrijske pokazatelje o časopisima zasnovane na podacima iz Scopusa i besplatno dostupne znanstvenicima, izdavačima i knjižničarima (http://www.journalmetrics.com/). Bonus: podaci se mogu učitati kao CSV datoteka.
Detaljan opis autorice Elisabeth Dyas raspoloživ je na Elsevier Connectu na https://www.elsevier.com/connect/with-2013-journal-rankings-no-one-metric-rules-them-all?utm_medium=twitter&utm_source=twitterfeed.
Prema najnovijim podacima koje smo dobili od Thomson Reutersa u Current Contents (CC) bazi podataka koja u 2014. g. indeksira ukupno 9.905 časopisa indeksirano je 14 hrvatskih časopisa:
Održavate repozitorij ili ga planirate uspostaviti i želite da on bude u potpunosti usuglašen sa smjernicama EC o otvorenom pristupu? OpenAIRE (Open Access Infrastructure for Research in Europe, http://www.openaire.eu/) organizira besplatne webinare za upravitelje digitalnih repozirorija koji žele da njihov repozitorij bude OpenAIRE compliant te tako postignu još veću vidljivost pohranjenih radova i potpunu usklađenost sa smjernicama EC o otvorenom pristupu.
Predviđeno trajanje pojedinog webinara je jedan sat:
Utorak, 18.03.2014. - DSpace u 11.00, vlasnički softver u 14.00, EPrints u 15.30
Utorak, 01.04.2014. - vlasnički softver u 11.00, Eprints u 14.00, DSpace u 15.30
![]() |
|
![]() |
|