154. kolokvij Centra za znanstvene informacije obilježava Tjedan otvorenog pristupa 2023.
ČETVRTAK, 26.10.2023., s početkom u 14:30 sati:
Zajednica iznad komercijalizacije
Tjedan otvorenog pristupa obilježava se od 23. do 29. listopada 2023. temom ‘Zajednica iznad komercijalizacije’. Cilj ovogodišnjeg Tjedna otvorenog pristupa je naglasiti važnost otvorenog pristupa za zajednicu, potaknuti i podržati razvoj infrastrukture za otvorenu znanost te raspraviti pristupe otvorenom znanstvenom radu i kako oni mogu doprinijeti javnom interesu i znanstvenoj zajednici.
18. rujna 2023. s početkom u 15 sati voditelj Centra za znanstvene informacije Bojan Macan i voditeljica Odsjeka za korisničku podršku unutar Odjela za CroRIS u CZI-ju Marina Mayer održali su jednosatno predavanje o novom Informacijskom sustavu znanosti - CroRIS. Izlaganju je prisustvovalno 20-ak ljudi uživo u dvorani 1. krila Instituta Ruđer Bošković i preko 60 sudionika preko Zoom platforme.
153. kolokvij Centra za znanstvene informacije
UTORAK, 19.9.2023., s početkom u 15:00 sati:
Bojan Macan i Marina Mayer, Institut Ruđer Bošković:
Informacijski sustav znanosti - CroRIS - sve o sustavu znanosti na jednom mjestu
Hrvatska zaklada za znanost prepoznala je važnost Plana upravljanja istraživačkim podacima pa je, u skladu s europskim i svjetskim trendovima, uvela obvezu izrade Plana upravljanja podacima za sva izvješća za natječajne rokove za programe „Istraživački projekti“ (IP, IPS, IPCH) i „Uspostavni istraživački projekti“ (UIP) (šifre natječajnih rokova: 2019-04, 2020-02, 2020-01, 2020-10, 2021-04, 2021-10) koja se podnose od 15. ožujka 2022. godine, koji postaje obvezni dio redovitog izvješća i obvezni dio dio prijavne dokumentacije za sve buduće natječaje HRZZ-a.
I ove, kao i svake godine u listopadu obilježava se Tjedan otvorenog pristupa zanimljivim online događanjima koja uključuju predavanja, diskusije, razmjenu iskustava i približavanje pojma otvorenog pristupa širokoj publici.
Ovogodišnji se Tjedan otvorenog pristupa obilježava od 25.-31.10.2021. pod nazivom 'Važno je kako otvaramo znanje: izgradnja strukturne jednakosti'.
Raspored događanja na IRB-u dostupan je na portalu Otvorena znanost.
Bio je to sunčani rujanski dan kada je Jon nasmijan stigao na zadarski aerodom, vraćajući se baš s Balija, kako bi sudjelovao kao pozvani predavač na našoj PUBMET2018 konferenciji o otvorenoj znanosti. Srdačan i neposredan kakav je bio, navigirao me je vješto dok sam vozila posuđeni automobil od aerodroma do centra Zadra, pričajući o tjednima provedenim na Baliju. Tako je započelo naše prekratko, ali duboko prijateljstvo. Jon je u Zadru ostao četiri dana tijekom kojih smo se puno družili, raspravljali o različitim temama vezanim i nevezanim uz posao. Beskompromisan i strastven u svom poslu, Jon je zacijelo bio jedan od najboljih zagovaratelja otvorene znanosti. Njegovi su interesi bili brojni i sve ih je živio punim plućima.
Jona sam prvi puta upoznala u rujnu 2017. g. u Ateni, kada smo zajedno sudjelovali u sesiji o recenzijskom postupku u sklopu Open Science Fair (OSF) konferencije u organizaciji OpenAIRE-a. Od tada smo se susretali na brojnim sastancima i konferencijama. Zajednica otvorene znanosti je brojna, dinamična i prepuna zanimljivih i sposobnih grupa i pojedinaca, ali malo tko je živio otvorenu znanost na način na koji je to činio Jon. Osobno u inicijativama otvorenosti u znanosti sudjelujem nekoliko desetljeća, a iako su pomaci vidljivi, nerijetko su začinjeni brojnim kompromisima, ponekad krivo usmjereni, zamućeni ili nedovoljno odlučni. Razmatrajući učinke svih uloženih napora, ponekad mi se činilo da tapkamo u mjestu i da se suštinske promjene u znanstvenoj komunikaciji ne dešavaju uopće ili se dešavaju jako sporo. Beskompromisan i odlučan kakav je bio Jon je na najbolji način artikulirao prisutne izazove i rješenja, pratio me u vlastitim propitivanjima, dijelio samnom dvojbe, uvijek iznalazeći pozitivne opcije. Tijekom naših dugih razgovora nastojali smo predvidjeti moguće ishode pojedinih inicijativa, istovremeno realno sagledavajući moguće prepreke i njihov utjecaj.
Doktorat iz područja paleontologije stekao je na Imperial College London, Department of Earth Science and Engineering, a proučavao je evoluciju dinosaura, krokodila i drugih životinja, sustavno potičući promjene u znanstvenoj komunikaciji. Tako je osnovao otvorenu izdavačku platfomu paleorXiv. Dvije je godine bio komunikacijski direktor pri ScienceOpen. Aktivno je sudjelovao u uređivanju brojnih časopisa, kao što su PLOS Paleo Community, Geoscience Communication, Journal of Evidence-Based Healthcare i dr. Vodio je kampanju protiv privatizacije znanja pri Education International, vodio je stvaranje Strategije otvorene znanosti, bio ambasador ASAPbio i Centra za otvorenu znanost, savjetnik u Figshare, Guaana i ScienceMatters, mentor unutar Mozilla Open Leaders i suvoditelj berlinskih Open Science meetup-a. Član je Global Young Academy i nezavisni istraživač pri IGDORE. Autor je više desetaka radova (https://orcid.org/0000-0001-7794-0218), a objavljuje i knjige za djecu o dinosaurima (Excavate! Dinosaurs: Paper Toy Paleontology)! Aktivan je i nadasve zanimljiv pisac na drušvenim mrežama (Facebook i Twitter) kao @protohedgehog i blogger (http://fossilsandshit.com/).
Jon je nerijetko u svojim izlaganjima kao srž problema isticao velike izdavače i nemogućnost značajnijih promjena u okolišu u kojem „razvoj“ diktiraju njihovi profiti. Iako uvijek birajući riječi, jasno je i neuvijeno iznosio stavove koje su mnogi dijelili, ali ih nisu imali hrabrosti izreći. S velikim je entuzijazmom osnovao i gradio OpenScience MOOC (Massive Online Open Community) promovirajući vrijednosti otvorene znanosti, okupljajući zajednicu otvorenih praksi i podučavajući nove generacije istraživača otvorenih praksi.
Jona ću uvjek pamtiti kao srdačnu i vedru osobu, uvijek raspoloženu za šalu, pa i kada se radilo o vrlo ozbiljnim temama. Ono što ga je najviše razlikovalo od drugih bio je potpuni izostanak ega, nesebičnost i spremnost da svaki svoj doprinos podijeli sa zajednicom i hrabrost da bude svoj. Posljednje Jonovo razdoblje obilježio je nezapamćen medijski progon, nakon čega se uglavnom povukao, radeći na sebi i svom osobnom razvoju. Moja zadnja suradnja s Jonom bila je vezana uz višeautorski rad „A tale of two opens: Intersections between Free and Open Source Software and Open Scholarship“ u kojem se propituju sličnosti i razlike između zajednica otvorenog kôda i otvorene znanosti te predlažu koraci koji će dovesti do značajnog napretka unutar obje zajednice.
Jonovim odlaskom zajednica otvorene znanosti izgubila je svog najgorljivijeg, najnesebičnijeg i najhrabrijeg zagovaratelja. Ja sam izgubila dragog prijatelja, čiju ću uspomenu zadržati zauvijek negdje duboko u sebi.
___
Ako dio vas poželi upoznati Jona i saznati čime se bavio, njegov blog je divno mjesto za saznati pametnu stvar začinjenu revoltom i inatom za promjenom svih velikih i malih sustava radi kojih je nešto nepravedno.
Poštovani,
u skladu s Odlukom ravnatelja IRB-a od 19.3.2020. o posebnoj organizaciji rada na Institutu u cilju sprečavanja širenja bolesti COVID-19, obavještavamo vas da su čitaonice Centra za znanstvene informacije IRB-a do daljnjega zatvorene za korisnike.
Rad djelatnika Centra je organiziran od kuće, no većina naših usluga će vam i dalje biti dostupna.
Možete nas kontaktirati putem naših informacijskih sustava koje i dalje nastavljamo održavati, putem neke od naših mailing lista i/ili osobno pojedinog djelatnika na njegovu adresu e-pošte.
Kontakt e-mail adrese za pojedine usluge su:
Pojedinačni kontakti djelatnika Centra navedeni su na: http://lib.irb.hr/web/hr/o-knjiznici/djelatnici.html
Srdačan pozdrav,
Vaš Centar za znanstvene informacije
Ovogodišnji Tjedan otvorenog pristupa obilježava se od 21. do 27. listopada, odnosno ovaj tjedan. Međunarodna je to inicijativa koja se svake godine u listopadu obilježava diljem svijeta s ciljem promoviranja otvorenog pristupa znanstvenim informacijama.
![]() |
|
![]() |
|