Hrvatska akademska i znanstvena zajednica ima pristup prestižnoj zbirci časopisa Springer Nature putem nacionalne pretplate.
U blagdanskom duhu darivanja, srdačno vas pozivamo da nam se pridružite na božićnoj razmjeni knjiga, filmova, igračaka i društvenih igara. Razmjena će trajati od 2. do 6. prosinca 2024. godine u čitaonici 1. krila, svakog dana od 9 do 17 sati.
Omogućen je probni pristup platformi Statista za Institut Ruđer Bošković, koji će trajati od 18. studenog do 18. prosinca 2024.
Platforma Statista je poznata kao jedna od vodećih platformi za pristup nacionalnim i međunarodnim statistikama, s više od 1,5 milijuna statistika, prognoza, dosjea, izvještaja i infografika. Podaci su razvrstani u 80.000 tema iz preko 22.500 izvora, pokrivajući više od 170 multidisciplinarnih kategorija.
Međunarodni tjedan otvorenog pristupa, održan od 21. do 27. listopada 2024., obilježili smo i ove godine na Institutu Ruđer Bošković nizom zanimljivih i uspješnih aktivnosti. Ovogodišnja tema "Zajednica iznad komercijalizacije" fokusirala se na važnost otvorenih znanstvenih praksi koje donose korist široj javnosti i akademskoj zajednici, a Centar za znanstvene informacije IRB-a pripremio je bogat program koji je potaknuo istraživače i širu publiku na razgovore i razmjenu ideja o značaju otvorene znanosti.
I ove godine u tjednu od 21. do 27. listopada 2024. u svijetu se obilježava Međunarodni tjedan otvorenog pristupa. Tema ovogodišnjeg Tjedna otvorenog pristupa ponovno će staviti naglasak na Zajednicu iznad komercijalizacije. Ova tema ističe sve veću potrebu za promoviranjem otvorenih znanstvenih praksi koje služe javnosti i akademskoj zajednici. Odlučivši se zadržati ovu temu dvije godine zaredom, organizatori žele naglasiti važnost rasprave o tim pitanjima i potaknuti prelazak s razgovora na konkretne akcije koje će imati dugoročan utjecaj na zajednicu.
Senat Sveučilišta u Zagrebu na redovitoj sjednici održanoj 24. rujna 2024. usvojio je Politiku otvorene znanosti Sveučilišta u Zagrebu.
Hrvatskoj akademskoj i znanstvenoj zajednici omogućen je probni pristup bazama podataka Knovel i Engineering Village od 1. do 31. listopada.
Izdavačka kuća Elsevier omogućit će od 16. rujna do 15. listopada 2024. godine hrvatskoj znanstvenoj i akademskoj zajednici probni pristup na Scopus AI - novi alat za pretraživanje vođen generativnom umjetnom inteligencijom, koji će biti dostupan na početnoj stranici baze podataka Scopus.
U sklopu probnog pristupa Elsevier planira održati online radionicu 16. rujna 2024. od 10 do 11 sati pod nazivom Discover Scopus AI: your gateway to trusted research content, na kojoj će biti predstavljen Scopus AI i dani odgovori na najčešća pitanja vezana uz novi alat: što je Scopus AI i kako funkcionira, na koji način se alatom mogu služiti znanstvenici te koje podatke koristi u procesu pretraživanja, kojim tehnologijama se služi i razvija Scopus AI, koje jezike podržava i sličnim ključnim pitanjima.
Svi zainteresirani mogu se prijaviti na mrežni obrazac za registraciju.
Poveznica za probni pristup na Scopus AI i online radionicu nalazi se na web stranicama Portala elektroničkih izvora.
Izdavačka kuća Springer Nature organizirat će skup posvećen e-knjigama koji će se održati 11. rujna 2024. godine od 10 do 12 sati. Sudionici će imati priliku čuti o novostima iz svijeta Springer Nature e-knjiga, njihovom značaju, utjecaju i strategijama novih modela razvoja zbirki e-knjiga.
Na skupu će se održati i panel rasprava na kojoj će stručnjaci u knjižničarstvu raspraviti o nadolazećim trendovima i potrebama u znanstvenom izdavaštvu, knjižničnim uslugama i o tome kako izdavači mogu unaprijediti svoje usluge te bolje podržati akademske ustanove u budućnosti.
Teme o kojima će se govoriti možete pronaći u programu skupa.
Skup se planira održati virtualno putem aplikacije Zoom, a prijaviti se možete na obrazac za registraciju.
Više o Springer Nature eBook Summitu pronađite na web stranicama Portala elektroničkih izvora.
Hrvatskoj akademskoj i znanstvenoj zajednici omogućen je probni pristup zbirci e-knjiga i e-časopisa izdavača Bentham Science.
U okviru zbirki dostupan je velik broj multidisciplinarnih naslova iz raznih područja znanosti, od kojih zbirka e-knjiga sadrži više od 950 naslova uključujući priručnike, monografije i udžbenike, a zbirka e-časopisa obuhvaća više od 120 naslova iz područja prirodnih i tehničkih znanosti te biomedicine.
Bentham Science u sklopu trenutačno dostupnog probnog pristupa na časopise i e-knjige također omogućuje dopisnim autorima kojima su matične ustanove uključene u probni pristup na njihove časopise objavu 10 članaka u otvorenom pristupu bez troškova objave (APC – Article Processing Charge). Dopisni autori koji su predali radove u razdoblju od 1. rujna 2024. do 31. prosinca 2024. godine ispunjavaju uvjete za objavu u otvorenom pristupu. Popis časopsa u kojima je moguće objaviti rad u otvorenom pristupu možete pronaći ovdje.
Više o Bentham Science pronađite na web stranicama Portala elektroničkih izvora.
Časopisi u kojima je moguće objaviti rad u otvorenom pristupu
Pozivamo Vas da se od 10. do 13. rujna u Zadru pridružite PUBMET2024 ljetnoj školi i 11. PUBMET2024 konferenciji. Teme su zanimljive i relevantne za urednike, izdavače, znanstvenike, knjižničare i sve zainteresirane za znanstvenu komunikaciju i otvorenu znanost.
Poštovani korisnici,
obavještavamo vas da će zbog planiranih radova na trafostanici Instituta u četvrtak, 11. srpnja 2024. godine u vremenu od cca 07:30 do 15:00 sati sljedeći mrežni servisi Centra za znanstvene informacije biti nedostupni:
- BOX@IRB - Nextcloud research data storage za djelatnike IRB-a (https://box.irb.hr/)
- računalna učionica u 5. krilu
- mrežni katalog knjiga i časopisa IRB-a (https://katalog.irb.hr/)
- mrežne stranice Centra za znanstvene informacije (http://knjiznica.irb.hr/)
- komunikacijska platforma Raketa (https://raketa.irb.hr/)
- mail server czi.irb.hr
- TV obavijesni sustav CZI-ja
- LimeSurvey usluga za izradu anketnih upitnika (https://survey.czi.irb.hr/q/index.php?r=admin)
Sredinom lipnja Clarivate Analytics objavio je novo izdanje baze podataka Journal Citation Reports (JCR) za 2023. godinu u kojem su dostupni podaci za nešto više od 21 800 časopisa iz 112 zemalja, svrstanih u sveukupno 254 predmetne kategorije, uključujući:
- 14090 znanstvenih časopisa,
- 7321 časopisa iz područja društvenih znanosti i
- 3304 časopisa iz umjetničkog područja i humanističkih znanosti.
Potreba zajednice za jednostavnijom i automatiziranom razmjenom znanstvenih informacija putem online alata i usluga za upravljanje istraživačkim podacima nikada nije bila veća. Platforme za izradu planova upravljanja podacima (engl. Data Management Plans, DMP) već godinama osluškuju potrebe zajednice, razvijajući usluge i alate koji podržavaju najbolje prakse u svim fazama životnog ciklusa istraživačkih podataka, potičući kulturne promjene i inovacije.
Uz podršku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i u suradnji s tvrtkom Wolters Kluwer / Ovid, Središnja medicinska knjižnica i ove je godine uspješno organizirala konferenciju MICC – Medical Information Conference Croatia pod nazivom (Ne)moguća misija: učinkovito korištenje istraživačkih resursa. Konferencija je održana 4. lipnja 2024., a okupila je liječnike, informacijske stručnjake, studente i zainteresiranu javnost kako bi zajedno raspravljali o suvremenim izazovima u biomedicinskim znanostima i izdavaštvu. Ovogodišnja tema bila je posvećena problemima hiperprodukcije radova, selektivnog izvještavanja rezultata, nedostatka reproducibilnosti te upitne kvalitete sustavnih pregleda.
Djelatnici Centra za znanstvene informacije Instituta Ruđer Bošković proteklih su mjeseci aktivno sudjelovali na domaćim i međunarodnim konferencijama, demonstrirajući svestranost i inovativnost u svom radu kroz prezentacije i posterska izlaganja. Fokus njihovih aktivnosti bio je na inovacijama i novostima u informacijskim sustavima znanosti, poboljšanjima u preciznosti identifikacije znanstvenih institucija te važnosti upravljanja podacima i promicanju otvorene znanosti.
Utvrđena je lista e-izvora koji će biti dostupni u nacionalnoj licenci u 2024. godini. Detalje možete pronaći u tekstu niže ili na stranici Nacionalne i sveučilišne knjižnice.
U slučaju dodatnih promjena, proslijedit ćemo obavijest Nacionalne i sveučilišne knjižnice.
Dana 16. travnja 2024. objavljena je Barcelonska deklaracija o otvorenim istraživačkim informacijama (Barcelona Declaration on Open Research Information). Potpisnici Deklaracije obvezali su se da će preuzeti vodeću ulogu u transformaciji načina korištenja i stvaranja istraživačkih informacija. Deklaraciju je do sada potpisalo više od 60 sveučilišta i organizacija koje provode, financiraju ili vrednuju istraživanja, a podržalo ju je preko 20 organizacija koje pružaju podatke, usluge i infrastrukturu.
U sklopu nacionalne pretplate na časopise Royal Society of Chemistry (RSC) za 2024. godinu, bit će sklopljen Read & Publish ugovor koji omogućuje hrvatskoj akademskoj i znanstvenoj zajednici neograničeno objavljivanje radova u otvorenom pristupu bez dodatnih troškova objave (Article Processing Charges - APC).
|
|