30. kolovoza 2017. u računalnoj učionici Pučkog otvorenog učilišta u Svetom Ivanu Zelini održana je radionica pod nazivom “Linux installfest”. Radionicu je vodio Alen Vodopijevec, a polaznici su imali priliku čuti što je Linux, kako je nastao te samostalno instalirati i isprobati neku od inačica tog operativnog sustava.
Na Fakultetu elektronike i računarstva u Zagrebu od 11.5. do 13.5.2016. održani su 23. Dani otvorenih računalnih sustava / Croatian Linux Users' Conference. BIlo je tu niz zanimljivih predavanja i radionica, a izdvojili bismo dvije radionice održane u petak, obje vezane uz PostgreSQL: poslužitelj za upravljanje objektno-relacijskim bazama podataka (ORDBMS).
Piše: Jakov Marin Vežić
Koha je besplatan integrirani knjižnični sustav otvorenog koda s mrežnim sučeljem. U ovom postu pružit ćemo brzi prikaz i tutorial instalacije Kohe na poslužitelj. Kohu je moguće instalirati na niz operacijskih sustava kao što su Ubuntu, Debian, FreeBSD, CentOS itd. Za potrebe tutoriala, prikazat ćemo instalaciju Kohe na Debian GNU Linux verzije 8.2.0.
U svjetlu sve većeg broja vrtova u urbanim područjima, nastojanja za uspostavljanjem vlastite proizvodnje povrća, zdravog, eko, nešpricanog... krenuli smo i mi u Knjižnici IRB-a u projekt upravljanja vlastitim podacima u vlastitom vrtu. Dosta nam je Dropboxa, Google Drive-a i sličnih servisa pa smo u suradnji s Centrom za informatiku za ruđerovce i ruđerovke implementirali ownCloud aplikaciju za mrežnu pohranu podataka, njihovo dijeljenje i sinhronizaciju između raznih uređaja.
U prostorima Knjižnice IRB-a već dulje vrijeme muku mučimo sa zastarjelim računalima te smo pokušali tome doskočiti na inventivan način. Potaknuti krizom ali i doniranom računalnom učionicom koja se temelji na jednom poslužitelju i 16 terminala otišli smo korak dalje i udahnuli novi život korisničkim računalima u čitaonicama koja su stara već gotovo 10 godina. S prestankom podrške za Windows XP ta su računala definitivno bila za otpis budući su predstavljala sigurnosni rizik, a novija verzija Windows OS se nije mogla instalirati. Isplanirali smo njihovu prenamjenu u terminale koji bi se spajali na centralna "jača" računala i na taj način pojednostavnili održavanje (centralna instalacija i održavanje hardvera i softvera) ali i smanjili troškove nabave nove opreme. U ovom slučaju radi se samo o nabavci monitora i nekog vrlo jeftinog računala.
Kome još trebaju skupa putovanja? Upalite računalo i dodajte gas!
Danas točno u podne objavljene su nove mrežne stranice Instituta Ruđer Bošković. Sustav za upravljanje sadržajem temeljen je na eZ Publish platformi otvorenog koda koja se pokazala kao idealno rješenje uzimajući u obzir organizacijsku strukturu Instituta s definiranim pravima uređivanja pojedinih dijelova web-a te tehničke mogućnosti softvera.
Struktura je podijeljena na informativni i opći dio o Institutu te na pojedinačne stranice organizacijskih jedinica (zavoda i laboratorija) koje uređuju djelatnici pojedinog zavoda.
A sad svi na: http://www.irb.hr
Ekperimentalni proxy servis na adresi http://proxy.znanstvenici.hr nadograđen je na novu verziju. Time su riješeni problemi s funkcioniranjem sučelja za pretraživanje kod određenih izdavača. Kod nekolicine još uvijek postoje problemi s prikazom rezultata.
Uva usluga je namijenjena za pristup pretplaćenim bazama podataka s računala koja se nalaze izvan računalne mreže ustanove korisnika. Za prijavu se koriste podaci AAI@EduHr identiteta te na je na taj način omogućen pristup svim članovim hrvatske akademske zajednice.
Eventualne probleme s funkcioniranjem proxy-a dojavite na e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
Za probleme s prijavom na stranicu molimo kontaktirajte odgovornu osobu na vašoj ustanovi s ovog popisa:
http://www.aaiedu.hr/aai_status.php
Djelatnicima Instituta Ruđer Bošković i dalje preporučamo korištenje IRB VPN-a jer na taj način i od kuće mogu pristupati svim resursima kao da su na računalu unutar Instituta. Upute na: http://helpdesk.irb.hr/wiki/OpenVPN
Repositories Support Project objavio je vodič za uspostavu institucijskog repozitorija uz praktične savjete koji bi trebali pomoći u održavanju i popularizaciji repozitorija. Još uvijek postoje problemi vezani uz donošenje pravilnika i općenito oko prihvaćanja koncepta institucijskih repozitorija koji utječu broj pohranjenih radova.
Nedavno mi se u glavi iskristalizirala ideja o kreiranju web aplikacije koja bi korisnicima omogućavala slobodno kreiranje, uređivanje, spajanje i dijeljenje različitih setova podataka. Naravno, Google je u to vrijeme već radio na nečem mnogo boljem :).
![]() |
|
![]() |
|