Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu sklopila je sporazum sa švicarskim izdavačem znanstvenih časopisa u otvorenom pristupu Multidisciplinary Digital Publishing Institute (MDPI) temeljem kojega je hrvatskoj znanstvenoj i akademskoj zajednici dostupno čak 30 APC (eng. Article Processing Charges) vaučera za objavu radova u otvorenom pristupu bez dodatnih troškova za autore.
Ova mogućnost odnosi se na sve hrvatske znanstvenike, odnosno autore za korespondenciju koje će se identificirati na temelju službenih e-mail domena matičnih ustanova, a priliku možete iskoristiti od 1. travnja do 31. prosinca 2023. godine prema ovom sporazumu.
Cjeloviti popis ustanova kojima je dostupna ova mogućnost i popis časopisa u kojima je moguće objaviti rad u otvorenom pristupu možete pronaći u objavi Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. Prije predaje rada za objavu potrebno se javiti na kontakt This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it .
Na ovoj stranici nalazi se popis naslova pretplate za 2023. godinu za Institut Ruđer Bošković s poveznicama na elektroničke verzije časopisa (na početnu stranicu) te s poveznicom na njihovu arhivu cjelovitih tekstova kojima djelatnici IRB-a imaju pristup.
Djelatnicima IRB-a u 2023. dostupni su e-časopisi pretplaćeni u sklopu institucijske pretplate!
Pretplaćeni su paketi časopisa izdavača American Chemical Society, American Institute of Physics, The American Association for Cancer Research, pojedinačni naslovi Journal of Bacteriology i Applied and Environmental Microbiology (izdavač American Society for Microbiology), Journal of Cell Biology (izdavač Rockefeller University Press) te Nature (izdavač Springer Nature).
Kako bi podržali znanstvenike, istraživače, akademske stručnjake i knjižničare, izdavačka kuća Elsevier pripremila je razne webinare i diskusije na engleskom jeziku.
Predavanje je otkazano zbog spriječenosti predavača. Novi termin uskoro!
U četvrtak, 9.2.2023. će se u 13:00 održati 153. kolokvij Centra za znanstvene informacije:
Miroslav Rajter, Sveučilište u Zagrebu
KAKO NAS RANGIRANJA RANGIRAJU I KAKO MI RANGIRAMO RANGIRANJA
Rangiranja sveučilišta postala su u posljednje vrijeme popularan indikator uspješnosti sveučilišta te su rezultati rangiranja medijski vrlo prisutni i praćeni. Vrijednost različitih rangiranja ovisna je o njihovoj metodologiji, ali i o kontekstualnim uvjetima u kojima djeluju različita sveučilišta. Premda je u međunarodnom kontekstu praktično koristiti rezultate rangiranja, neselektivna upotreba rangova za donošenje odluka i vrednovanje može dovesti do zabluda o kvaliteti sveučilišta. Važan aspekt djelovanja sveučilišta su dionici i uloga koju pojedino sveučilište treba obavljati u društvu i upravo će to oblikovati strateško pozicioniranje pojedinih sveučilišta prema rangiranjima. U ovom izlaganju prezentirat će se najznačajniji sustavi rangiranja sveučilišta i kako Sveučilište u Zagrebu stoji na njima. Poseban naglasak bit će stavljen na usporedbu različitih sustava te mogućnosti za unaprjeđenje rangova.
Predavanje je otkazano zbog spriječenosti predavača. Novi termin uskoro!
153. kolokvij Centra za znanstvene informacije
Miroslav Rajter, Sveučilište u Zagrebu
KAKO NAS RANGIRANJA RANGIRAJU I KAKO MI RANGIRAMO RANGIRANJA
S novom godinom započeo je i novi Obzor Europa projekt Instituta Ruđer Bošković - PATTERN (Piloting open and responsible Activities and Trainings Towards the Enhancement of Researchers Networks). Riječ je o projektu koordinacije i podrške čiji je cilj promicanje prakse otvorenog i odgovornog istraživanja i inovacija (eng. Responsible Research and Innovation - RRI) razvojem i pilotiranjem aktivnosti i treninga za znanstvenike u svim fazama njihove karijere. Projekt je financiran u okviru Okvirnog programa Obzor Europa (HORIZON Europe), traje 42 mjeseca i u njega je uključeno sveukupno 19 organizacija i ustanova iz 13 europskih zemalja. Jedan od partnera je i Institut Ruđer Bošković čiji će Centar za znanstvene informacije i Odsjek za odnose s javnošću i promidžbu popularizacijskih projekata aktivno surađivati na projektu, između ostaloga, razvijajući i provodeći treninge za znanstvenike.
U blagdanskom duhu darivanja, Centar za znanstvene informacije ponovno organizira tradicionalni 'UZMI ILI oSTAVI'. Božićna razmjena knjiga održat će se od 12. do 16. prosinca 2022. u čitaonici 1. krila.
Donesite pročitano, uzmite ponuđeno, pronađite poklon za pod bor. :)
Moguće su sve kombinacije uzimanja/ostavljanja: samo uzmi, samo ostavi ili oboje!
Dječje slikovnice i društvene igre su poželjne, a molimo vas da ne donosite časopise i stare udžbenike.
Vidimo se!
U okviru 5. opće skupštine udruženja European Open Science Cloud (ESOC), održane 28. studenog, prihvaćena je prijava Instituta Ruđer Bošković (IRB) za učlanjenjem te se tako IRB pridružio zajednici od preko 200 ustanova čiji je cilj promovirati otvorenost u znanosti te potaknuti i podržati razvoj infrastrukture za otvorenu znanost.
Cilj EOSC-a jest izgraditi mrežu podataka i povezanih usluga temeljenih na načelima FAIR-a, a to podrazumijeva pojednostavljivanje pristupa sadržaju i uslugama putem zajedničke autentikacijsko-autorizacijske infrastrukture (AAI), promicanjem pristupa istraživačkim podacima (na FAIR načelima), omogućavanjem pristupa sustavima za pohranu, servisima za analize i računanje u oblaku, razvojem i promicanjem standarda u svrhu interoperabilnosti te uspostavljanjem sustava podrške i edukacije.
IRB je aktivni član Inicijative za Hrvatski oblak otvorene znanosti (HR-OOZ), a zajedno sa Sveučilišnim računskim centrom na nacionalnoj razini gradi informacijski sustav o hrvatskoj znanstvenoj djelatnosti CroRIS te pruža podršku tom sustavu i njegovim korisnicima.
U sklopu CroRIS-a je napravljen i modul oprema i usluge koji će okupljati informacije o hrvatskim mrežnim znanstvenim servisima te tako pomoći u procesu usklađivanja sa zahtjevima EOSC kataloga.
Primjer uspješne domaće mrežne usluge uključene u EOSC katalog je znanstveni servis za sažimanje i vizualizaciju ontologije gena – REVIGO. Usluga omogućuje korisnicima da putem mrežnog preglednika unesu listu genskih ontologija te ih potom pročiste, sažmu, grupiraju te prikažu koristeći jedan od brojnih načina prikaza.
Usluga je nastala kao rezultat istraživanja IRB-ovih znanstvenika te je danas globalno vrlo popularna mrežna usluga s preko 4800 citata.
(Tekst preuzet s bloga Instituta Ruđer Bošković.)
U okviru projekta NI4OS-Europe (National Initiatives for Open Science in Europe) od 30. studenog – 1. prosinca 2022. održava se radionica (hackaton) pod naslovom “Hands-on workshop: Touching on Data and Open-Source Software for Open Science”. Tema radionice su otvoreni istraživački podaci i softver otvorenog koda. Radionica je hibridnog tipa (on-line i on-site) u organizaciji Računarskog centra Sveučilišta u Beogradu (RCUB), Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu (SRCE) te Instituta Ruđer Bošković (IRB) i održava se istovremeno na više lokacija. u Srbiji i Hrvatskoj
![]() |
|
![]() |
|